You are here
dzieje się! 

Praca za granicą kontra prawo polsko-francuskie – co warto wiedzieć?

Członkostwo w strukturach Unii Europejskiej gwarantuje nam swobodny przepływ osób i kapitału na terenie wspólnoty.

Oznacza to, że każdy z nas ma prawo pracować w dowolnym z unijnych państw, w efekcie czego mnóstwo pracowników ruszyło na przysłowiowy podbój Francji. Co w takim razie wypada wiedzieć o dotyczących nas regulacjach w prawie polsko-francuskim? Sprawdźmy!

Emigracja do ojczyzny szampana

Francja to bardzo częsty kierunek emigracji zarobkowej – od lat nie wypada z czołówki najlepiej rozwiniętych europejskich państw. Jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem także pod względem turystycznym; jej znane na całym świecie zabytki oraz atrakcje przyciągają milionowe tłumy każdego roku. Wszyscy wiemy, jak wygląda wieża Eiffla, pałac Wersalu lub Luwr – te miejsca pojawiają się bowiem nie tylko w przewodnikach turystycznych, ale i w niezliczonej ilości filmów i książek. Przez bardzo długi czas we Francji brakowało także przysłowiowych rąk do pracy, a lukę tę wypełnili przybysze zza granicy, w tym w dużej mierze nasi rodacy.  W związku z tym, o obowiązuje ich prawo francuskie, które pod kilkunastoma względami znacznie się różni od naszego.  Jakie z jego elementów warto poznać dla swojego dobra i bezpieczeństwa?

 

Prawo polsko-francuskie w praktyce

Przejdźmy do konkretów – co właściwie zmienia się dla nas, gdy podejmiemy pracę we Francji? Przede wszystkim naszych pracodawców będzie obowiązywała najniższa krajowa płaca liczona według stawek francuskich, nie zaś polskich. Podobnie wygląda sprawa z przepisami dotyczącymi BHP i ubezpieczeń. Co w wypadku, jeśli pracodawca jest zarejestrowany w Polsce, a jedynie prace odbywają się na terenie Republiki Francuskiej? Okazuje się, że nic to nie zmienia i nadal obowiązują nas francuskie zasady; dotyczy to także pracowników branży spedycyjnej, którzy jedynie przejeżdżają przez terytorium tego państwa. Przewoźników dotyczy także stosunkowo nowa (bo z 2016 roku) regulacja zwana prawem Macrona. Według niej każdy spedytor działający na terenie Francji ma obowiązek wyznaczyć przedstawiciela prawnego, do którego zadań należy przechowywanie dokumentacji dotyczącej działalności spółki (w tym list przewozowych oraz listy płac) oraz kontakt z miejscowymi urzędami i służbami.

 

Teoria a praktyka

Jak wszystkie opisane regulacje wpływają na jakość życia i komfort zatrudnienia pracowników? Mogłoby się wydawać, że zabezpieczenie wysokiej (w porównaniu do najniższej obowiązującej stawki na terenie Polski) pensji jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, które może się “odbić” w jedynie w pozytywny sposób. Jednakże praktyka z teorią często nie idą w parze – tak jest i w tym wypadku. Sporo przewoźników z Europy Wschodniej i Środkowej popadło w kłopoty finansowe lub zrezygnowało z dostarczania towarów na teren Francji – to oczywiście przełożyło się na mniejszą ilość zleceń dla pracowników.

Mamy jednak nadzieję, że wraz z wyrównaniem warunków ekonomicznych w całej Europie, do czego powoli zmierzamy i ta sytuacja ulegnie zmianie.

Related posts